Трибуна
Регистрация или вход Регистрация или вход Главная | Анкета | Рекомендовать | Обратная связь | В избранное | Сделать домашней
Трибуна&Новини
Головна
Новини
Новини ОДПІ
Новини спорту
Статті, інтерв’ю
Поліцейська хроніка
Трибуна&Парнас
Творчість
Бібліотеки
З історії Балти, району
З історії ЗМІ
Музеї
Культура
ПОДІЛІТЬСЯ З ДРУЗЯМИ

Статті, інтерв’ю - РОЗКРИТО ЩЕ ОДНУ ТАЄМНИЦЮ ФАШИСТСЬКОЇ ВІЙСЬКОВОЇ МАШИНИ

Меню сайта

На колишній території Фінляндії, а тепер прикордонній зоні Російської Федерації у роки війни фашисти облаштували концтабір для військовополонених. Нещодавно тут було виявлено військове захоронення.64 роки земля, де панує вічна мерзлота, зберігала страшну таємницю... та імена зниклих безвісти радянських солдатів, у тому числі нашого земляка - плосківчанина Никифора Ілліча Гуменюка. Про це розповіла онука загиблого Любов Прилуцька.

Одним з перших пішов Никифор Ілліч Гуменюк на війну у далекому 1941-му. Хтозна, що відчував, залишаючи у рідному Плоскому любу дружину Ірину з двома маленькими донечками - дворічною Ніною та кількамісячною Іринкою. Можливо, як і кожен, хто йшов захищати рідну домівку, мріяв повернутись цілим і неушкодженим… з перемогою.

Ірина Карпівна з тривогою чекала вісточки з фронту. Отримала від Никифора три фронтові трикутнички, а за ними слідом – повідомлення про те, що пропав без вісти. Більше – нічого. Додому чоловік не повернувся. Так і прожила своє життя самотньою ластівкою, виховала дітей, дочекалась онуків, правнуків. Пішла з життя п’ять років тому, забрала з собою свій одвічний вдовиний біль, зранену війною молодість, нелегку жіночу долю; так і не довідалась, на якому краєчку землі прихилив востаннє голову її чоловік...На кордоні Росії, Норвегії та Фінляндії – п’ятачок забороненої прикордонної зони, де понад 64 роки не ступала нога пересічної людини, а під час війни був розташований німецький концентраційний табір «Наутсі» для радянських військовополонених. Саме тут почали працювати пошуковці. Їх цікавило безіменне кладовище, яке випадково виявив один з прикордонників, зачепившись за щось ногою. Коли придивився, під шаром моху знайшов дерев’яний хрест. Було знайдено й інші хрести, як і німецький металевий знак військового захоронення.
 
Колючий дріт, остови машин, гільзи, саморобні чайники, ліжка, навіть дерев’яні ящики    з-під снарядів збереглися в умовах вічної мерзлоти, що вже не приховувала страшних свідчень. Сумніву у тому, що на цьому місці перебували радянські військово- полонені, у пошуковців не було. Вони працювали майже десять днів без відпочинку. Було виявлено 57 могил. Під час розкопувань знайдено таблички з індивідуальними номерами на кшталт німецьких.
  
Важко уявити, що довелося витримувати радянським військовополоненим у суворих умовах концтабору. Витягуючи останки, пошуковці виявили переламані ребра, щелепи, прострілені черепи, зв’язані кінцівки. Полонених ховали роздягненими: одяг був потрібен живим. Із 309 останків, піднятих з могил, лише у двох були шинелі і взуття. У деяких взуття взагалі було відсутнє. Замість нього бійці поприв’язували вірьовками собі до ніг зроблені власноруч дерев’яні колодки. Вони загинули, не витримавши холоду, голоду, нелюдських знущань. З часу потраплення у полон у них була інша війна, часом більш жорстока, ніж на фронті, і більш жахлива. Напевно, їм дісталося більше за випробування на полі бою. Тих, хто не здавався, розстрілювали, вішали. Немає сумніву: вони такі ж герої, як і ті, хто загинув у бою.
 
Їх полонили у харківському котлі у травні 1942 року і привезли на територію колишньої Фінляндії для будівництва та обслуговування аеродрому, який так і не був побудований. Ці відомості про в’язнів табору «Наутсі» було знайдено у захоплених німецьких архівах. Але, на жаль, відновлено лише 113 імен з похованих 309 військовополонених. У їх числі – ім’я нашого земляка, мешканця Плоского, солдата радянської армії Никифора Ілліча Гуменюка…
 


Першого жовтня керівник військово-патріотичного фонду «Застава Святого Іллі Муромця» Андрій Фетісов (на знімку зліва), який особисто брав участь у розкопках, зателефонував у Плосківську сільську раду. Він розшукував рідних солдата Гуменюка. Зробити це було не так просто, адже Никифор Ілліч був призваний в армію з Плоского, тоді Савранського району.
 
Першою трагічну правду про свого батька почула Ніна Никифорівна Тульчин. Похований Никифор Ілліч у братській могилі на Долині Слави разом з іншими військовополоненими, які загинули у німецьких концтаборах, розташованих на колишній території Фінляндії. Ще одна таємниця фашистської військової машини розкрита, ще одна сторінка страшної військової історії перегорнута.

Людмила ШЕЛИХ.
 
При написанні матеріалу використано інформацію онуки Н.І.Гуменюка Любові Прилуцької, матеріали телеканалу «Звезда» (Мурманська область, Росія) і сайту murman.rfn.ru
Разместил: Mila | Дата: 24.10.2009
[ Напечатать статью | Отправить другу ]
Рейтинг статьи

Средняя оценка: 5/3Средняя оценка: 5Всего голосов:3

Отлично
Хорошо Нормально Пойдёт Плохо
Смотрите также связанные темы

2017-09-01 21:08:00 - ЗМІ: Порошенко сам купує зброю й передає її армії
2016-03-15 13:24:00 - Балтські ялинки: не в тому місці, не в той час?!
2016-03-10 23:43:00 - Ми чуєм заповіт його священний...
2016-03-10 23:31:00 - Сесія міськради. Зміни на користь громади
2016-03-09 23:11:00 - Побачити Париж і закохатись назавжди...
2016-02-23 00:08:00 - В Балтській школі №2-гімназії безкоштовно навчають англійської мови дошкільнят
2016-02-22 23:17:00 - Підбито підсумки роботи системи цивільного захисту
2016-02-22 23:16:00 - В Балті більше десятка вулиць та провулків змінили свою назву
2016-02-21 19:42:00 - Школам- автономію, дитсадкам - зубну пасту
2016-02-21 18:58:00 - Міський голова готовий захищати інтереси аграріїв на будь-якому рівні
Нет комментариев. Почему бы Вам не оставить свой?
Вы не можете отправить комментарий анонимно, пожалуйста зарегистрируйтесь.

Seo блог,заработок в интернете

EnglishGermanRussianUkrainian
ТРК «ПРИМОР’Я»

Читайте на сайті
Балтянки виграли Чемпіонат України з шашок
Історична довідка щодо будівництва храму Введення Пресвятої Богородиці в м.Балта
ЖДИ МЕНЯ
ЧУДО-КРІСЛО: ВИНАХІД ВОЛОДИМИРА КУЛИКА
РОЗКРИТО ЩЕ ОДНУ ТАЄМНИЦЮ ФАШИСТСЬКОЇ ВІЙСЬКОВОЇ МАШИНИ
ДАВАЙТЕ – ЯК НІМЦІ!
БАЛТА З ЧИСТОЮ ДУШЕЮ
ЛІТЕРАТУРНА СТОРІНКА
ЗОРЯНА КРИНИЦЯ
ПОЕЗІЯ
ПРОЗА
Главная | Новости | Вопросы и ответы | Учебники | Рекомендовать | Обратная связь
Яндекс цитирования
© 2009 Повне чи часткове використання інформації, розміщеної на сайті, дозволяється лише з посиланням на сайт.